V Prešovskom kraji patrí budúcnosť vodnej energii

16.11.2011 Celý región

Slovensku pomôže splniť záväzok voči Európskej únii o zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov

Bratislava, 16. november 2011 – Program využívania obnoviteľných zdrojov energie stanovil ako prioritu pre Prešovský samosprávny kraj využívanie vodnej energie. Po nej nasleduje biomasa, veterná, geotermálna a slnečná energia. Potenciál na výrobu vodnej energie majú hlavne rieky Poprad, Torysa a Domaša. Tento môže Slovensku pomôcť dodržať záväzok voči Európskej únii zvýšiť podiel výroby tepla a elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Podľa návrhu programu využívania obnoviteľných zdrojov energie pre Prešovský samosprávny kraj je na prvom mieste vodná energia. Nasledujú biomasa, veterná energia, geotermálna energia a slnečná energia. Vodné bohatstvo Prešovského kraja v sebe pritom ukrýva značný potenciál, a to hlavne na riekach ako Poprad, Torysa, Domaša.
Odhadovaný potenciál Prešovského samosprávneho kraja do roku 2020 je v oblasti vodnej energie na úrovni 12,34GWh/ročne. Bez veľkých vodných elektrární by pokryli celú túto výrobu práve malé vodné elektrárne. V súčasnosti pritom z celkovej spotreby energie vyrábajú malé vodné elektrárne iba 1,5 % elektrickej energie. Najväčšou vodnou elektrárňou je v kraji Veľká Domaša.
Projekty budú investori schopní realizovať po úspešnom ukončení schvaľovacieho procesu, ktorému predchádza prieskum územia, nasleduje výstavba elektrárne a v závere uvedenie do prevádzky. Na základe týchto plánov je však možné vidieť ekonomický potenciál vodnej energie v kraji do roku 2020. Ten môže pomôcť Slovensku dodržať záväzok voči Európskej únii, a síce zvýšiť podiel výroby tepla a elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zo súčasných 4 % na 12 %.
Príkladom správneho využívania vodných tokov je rieka Poprad. V súčasnosti sa na jej koryte stavajú dve malé vodné elektrárne, každá s výkonom do 1 MW Jednou z nich je malá vodná elektráreň RužbašskáMíľava, ktorej súčasťou bude aj unikátny štetinový rybovod. Inšpiráciu pre tento štetinový rybovod investor hľadal v Nemecku a je navrhnutý na základe patentu prof. Hassingera. Originálne riešenie štetín, pripomínajúcich riečne riasy, má pomôcť rybám v ich prirodzenom prúdení. Plány na výstavbu ďalších vodných diel na rieke Poprad sú v štádiu prípravy.
„Slovensko má veľmi dobré podmienky na výrobu elektrickej energie z vodných zdrojov. To sa dá realizovať aj vďaka malým vodným elektrárňam. Tento potenciál však zatiaľ využívame len približne na štvrtinu, čo je škoda. Ide totiž, na rozdiel od solárnej alebo veternej energie, o pomerne stabilný zdroj dodávky elektrickej energie. Navyše, hydropotenciál, čiže energia obsiahnutá vo vodnom toku, je majetkom Slovenskej republiky. Nositeľka primárnej energie - voda - nie je závislá na dovoze z iných štátov, ako je tomu u doteraz veľmi využívaných energetických zdrojov - plyn, ropa, uhlie, jadrové palivo,“ povedal prof. Ing. Peter Dušička PhD., vedúci katedry hydrotechniky STU v Bratislave.


Potenciál vodných tokov na východnom Slovensku môže v budúcnosti využiť navrhovaných 19 malých vodných elektrární. Do roku 2020 by v rámci povodia Popradu, Bodrogu a Hornádu tieto mali pokryť celkový inštalovaný výkon 5,55 MW a priemernú ročnú výrobu 27,74 GWh. Väčšina sa nachádza na území Košického kraja, kde je možné na povodí Bodrogu a Hornádu postaviť malé vodné elektrárne s celkovým výkonom 3,24 MW a očakávanou výrobou elektriny vo výške 15,4 GWh. Zvyšok tvoria návrhy výstavby malých vodných elektrární v povodí rieky Poprad s inštalovaným výkonom 2,31 MW s očakávanou výrobou 12,34 GWh.
 
Lenka Lendacká
AMI Communications Slovakia
 

Vyberte región

mark